Юпп Хайнкес: біографія, особисте життя, кар'єра в футболі

Юпп Хайнкес - популярний німецький футболіст і тренер. Виступав на позиції нападника, прославившись грою в менхенгладбахської “Боруссії” і національної збірної. В якості наставника двічі вигравав Лігу чемпіонів, чемпіонат і кубок Німеччини. Офіційно завершив тренерську кар’єру в 2018 році.

Ігрова кар'єра

Юпп Хайнкес народився в Менхенгладбаха в 1945 році. Виступав в молодіжних командах “Грюн-Вайсс” і менхенгладбахської “Боруссії”. Його справжнє ім’я Йозеф Хайнкес, але всім він відомий під ім’ям Юпп.

юпп хайнкес в збірній

У дорослій команді дебютував в 1964 році. Вже на наступний рік почав грати в Бундеслізі, відразу зайнявши 13 місце. У 1966-му його клуб продемонстрував значно кращий результат, фінішувавши на восьмому місці.

Після цього сезону Юпп Хайнкес на три роки перейшов в “Ганновер 96”. Вищим досягненням в цьому клубі стало десяте місце в Бундеслізі, при цьому команда постійно виступала в Кубку ярмарків, аналогу Кубка УЄФА.

У 1970 році Юпп Хайнекес повернувся в “Боруссію”, виступаючи в цьому колективі вже до завершення професійної кар’єри.

Чемпіонський титул

У 1971 році герой нашої статті разом з “Боруссією” виграв чемпіонат Німеччини. Для клубу це став другий подібний титул поспіль. Разом з ним виступали видатні гравці того часу: Херберт Віммер, Гюнтер Нетцер, Борті Фогтс, Аллан Сімонсен, Вольфганг Клефф.

Коли Юпп Хайнкес, біографія якого наведена в цій статті, повернувся в “Боруссію”, настав самий зоряний період в її історії. Його навіть прозвали “золотим десятиліттям”. Гравці “Боруссії” стали регулярно викликатися до національної збірної, в тому числі і Хайнкес.

тренер юпп хайнкес

Після перемоги в чемпіонаті команда взяла участь в Кубку європейських чемпіонів. У першому раунді німці виявилися на голову сильнішими ірландського “Корк Хіберніанс”, розгромивши його в гостях з рахунком 5: 0, а потім перемігши і у себе вдома (2: 1). Однак уже в другому раунді “Боруссії” довелося припинити свій виступ. В гостях команда поступилася міланському “Інтеру” 2: 4, відповідна гра завершилася нульовою нічиєю.

На наступний рік команда завоювала бронзові медалі, дійшла до фіналу кубка УЄФА. Однак виграти трофей їм не вдалося. У фінальному двоматчевому протистоянні “Боруссія” зустрілася з англійським “Ліверпулем”. Матч в Англії завершився переконливою перемогою господарів 3: 0.У матчі-відповіді Юпп Хайнкес, біографію якого ви знайдете в цій статті, вже до перерви зробив дубль, але в другому таймі голів вболівальники так і не побачили. Герой нашої статті разом з голландцем Яном Йерінгом з “Твенте” став кращим бомбардиром турніру. Вони забили по 12 м’ячів.

"Золоте десятиліття"

Після цього в клубі настав певний спад. У сезоні 197273 років команда посіла п’яте місце. Потім виграла срібні медалі, паралельно блискуче виступивши в кубку УЄФА. “Боруссія” почала боротьбу зі стадії 132 фіналу в протистоянні з австрійським “Ваккер”. Німці поступилися в гостях 1: 2, але в матчі-відповіді не залишили австрійцям ніяких шансів, розгромивши їх 3: 0.

фото юппа хайнкеса

У наступній стадії “Боруссія” впевнено пройшла французький “Ліон” (1: 0 і 5: 2), в 18 фіналу просто змела іспанську “Сарагосу”. Перемога вдома 5: 0 і 4: 2 в гостях. В 14 фіналу протистояти мехенгладбахцам намагався чеський “Банік”. “Боруссія” виграла 1: 0 в гостях, а потім і вдома - 3: 1. У півфіналі в суперники дістався “Кельн”, який двічі був обіграний - 3: 1 і 1: 0.

У фіналі кубка УЄФА команді потрібно було грати проти голландського “Твенте”. Перший матч в Німеччині досить несподівано завершився нульовою нічиєю. У Нідерландах німці нарешті продемонстрували, на що здатні. Вже на другій хвилині рахунок відкрив датський форвард “Боруссії” Аллан Сімонсен. На 9 хвилині один з найкращих голів Юпп Хайнкес забиває у ворота суперника. У другому таймі він оформляє хет-три, після якого рахунок стає 0: 4. У кінцівці голландцям вдається відіграти хоча б один м’яч. Гол на свій рахунок записує Епі Дрост. Крапку в грі ставить Симонсен, який на 86 хвилині реалізує пенальті. Підсумок - 5: 1. Голов Юппа Хайнекса в цьому турнірі була сила-силенна, з десятьма м’ячами він став кращим бомбардиром турніру.

Повернення на Олімп

У 1975 році “Боруссії” знову вдається завоювати чемпіонський титул. Причому команда перемагає з явною перевагою, випередивши найближчого переслідувача, берлінську “Герту”, на 6 очок. Футболіст Юпп Хайнкес стає кращим бомбардиром Бундесліги з 27 м’ячами.

юпп хайнкес в баварії

Отримавши шанс виступити в Кубку європейських чемпіонів, німці знову отримують в суперники австрійський “Ваккер”. Після нічиєї в домашньому матчі (1: 1) в гостях вони громлять опонентів з рахунком 6: 1. У другому раунді їм вдається вибити італійський “Ювентус”, обігравши вдома 2: 0, а гостьову зустріч завершивши внічию 2: 2.

У чвертьфіналі на шляху “Боруссії” виявився мадридський “Реал”. У домашньому матчі німці швидко вийшли вперед 2: 0, але втримати солідну перевагу не змогли, гра завершилася внічию. Через два тижні на “Сантьяго Бернабеу” Хайнкес відкрив рахунок в середині першого тайму, але в другій половині зустрічі гол забив Сантільяна, іспанці пройшли далі завдяки більшій кількості голів, забитих в гостях.

У 1976 році команда Юппа Гайнкес (так теж нерідко переводять його ім’я на російську мову) завоювала другий чемпіонський титул поспіль. На цей раз на 4 очки вдалося випередити “Гамбург”.

У Кубку європейських чемпіонів “Боруссія” стартувала з гостьової поразки від австрійської “Аустрії” 0: 1. Будинки впевнено перемогла 3: 0, пройшла до другого раунду. Там в суперники дістався італійський “Торіно” (перемога в гостях 2: 1 і нульова нічия вдома). В 14 фіналу “Боруссія” обійшла бельгійський “Брюгге” (2: 2 і 1: 0), а в півфіналі - київське “Динамо” (0: 1 і 2: 0).

У фіналі, як і кілька років тому в кубку УЄФА, менхенгладбахців зустрілися з англійським “Ліверпулем”. У першій таймі рахунок відкрив англієць Макдермотт. На початку другої половини зустрічі Симонсен забив гол у відповідь, але вже через 12 хвилин Сміт знову вивів вперед “Ліверпуль”.Кінцівка вийшла напруженою, кілька моментів для взяття воріт мав Хайнкес, але не зміг їх реалізувати. Замість того щоб зрівняти рахунок, “Боруссія” на 82 хвилині отримала пенальті в свої ворота, який реалізував Філ Ніл. Завоювати європейський трофей не вдалося.

У 1977 році “Боруссія” виграє німецьке першість в п’ятий раз у своїй історії у впертій боротьбі. Тільки на фініші їй вдається обійти “Айнтрахт” з Брауншвейга і “Шальке 04” на 1 очко.

У Кубку європейських чемпіонів команда впевнено проходить угорський “Вашаш” (3: 0, 1: 1), югославську “Црвену Звезду” (3: 0, 5: 1), австрійський “Ваккер” (1: 3, 2: 0). У півфіналі знову зустрічається з потужним на той час англійським “Ліверпулем”. Будинки німці виграють 2: 1, але після нищівної поразки на “Енфілд Роуд” 0: 3 вибувають зі змагань.

футболіст юпп хайнкес

В останній сезон в “Боруссії” Хайнкес не зміг допомогти команді завоювати черговий чемпіонський титул. У впертій боротьбі вона поступилася трофей “Кельну”. Найприкріше, що у команд було порівну очок, все вирішили особисті зустрічі. Якщо в Кельні команди розійшлися 1: 1, то в Менхенгладбаха “Боруссія” зазнала розгромної поразки 2: 5.

У 1979 році вже без Хайнкеса клуб виграв кубок УЄФА. Всього за “Боруссію” герой нашої статті зіграв 308 матчів, забивши 218 голів.

Кар'єра в національної збірної

У збірної Німеччини Хайнкес дебютував в 1967 році. Протягом дев’яти років був одним з гравців основного складу великої команди Хельмута Шена. Разом з Зеппом Майєром, Францем Беккенбауером, Гердом Мюллером, Нетцером, Брайтнер блищали на найбільших світових і європейських турнірах.

У 1972 році Хайнкес відправився на європейську першість в Бельгію. У фінальному турнірі брало участь всього чотири команди, тому боротьба починалася відразу зі стадії півфіналу. Німцям в суперники дісталися господарі турніру. Завдяки двом голам Герда Мюллера німці виграли 2: 1.

перемоги юппа хайнкеса

У фіналі Хайнкес вийшов в стартовому складі, терзая всі 90 хвилин оборону радянської збірної. Гра завершилася великою перемогою команди ФРН 3: 0. Голи забили Мюллер (двічі) і Віммер.

Світова першість

Після цього тріумфу німці вирушили на чемпіонат світу в ранзі одного з фаворитів, так як на попередньому мундіалі завоювали бронзові медалі.

У груповому турнірі збірна ФРН впевнено переграла Чилі з рахунком 1: 0 і Австралію (3: 0). У матчі за перше місце в групі команда Хайнкеса поступилася у впертій боротьбі НДР, пропустивши єдиний гол у грі за чверть години до закінчення матчу.

За правилами того турніру обидві команди вирушили у другий груповий раунд. У першому матчі німці розгромили югославів 3: 0, потім в непростий зустрічі переграли шведів (4: 2) і поляків (1: 0). Посівши перше місце в групі, збірна пройшла в фінал.

У вирішальному матчі з голландцями німці були збентежені голом, пропущеним вже на другій хвилині з пенальті. Але підопічні Шена швидко прийшли до тями. На 25 хвилині Пауль Брайтнер з 11-метрової позначки рахунок зрівняв, а перед самою перервою Герд Мюллер забив другий гол. Це став другий титул чемпіонів світу в історії збірної Німеччини.

Юпп Хайнкес в Німеччині провів за збірну 30 матчів і забив 14 голів. Завершив виступ у національній команді в 1976 році.

Тренерська кар'єра

Тренером Юпп Хайнкес став уже через рік після офіційного завершення спортивної кар’єри. Протягом восьми років він тренував “Боруссію”, замінивши на посаді наставника Удо Латтека. На той час кращі роки для цього клубу вже пройшли. Зірки, за допомогою яких “Боруссія” завойовувала один чемпіонський титул за іншим, пішли. Ті, що прийшли їм на зміну гравці виявилися не такими талановитими.

кар'єра юппа хайнкеса

Але Хайнкес вдалося створити боєздатну дружину, яка двічі завойовувала бронзові медалі, доходила до фіналу кубка країни. У той час в бундеслізі поза конкуренцією була мюнхенська “Баварія”.

У 1987 році Хайнкес пішов з “Боруссія”, отримавши пропозицію очолити якраз цей клуб. “Баварія” Юппа Хайнкеса двічі ставав чемпіоном Німеччини.

Зарубіжна кар'єра

У 1992 році він вирішив спробувати свої сили в іспанському чемпіонаті. Спочатку виявився в скромному “Атлетику” з Більбао, з яким за два роки не показав ніяких видатних результатів. Повернувся в бундеслігу в “Айнтрахт” з Франкфурта, класичного середняка вищого ешелону німецького футболу.

Після цього дійшов до півфіналу кубка УЄФА з іспанською “Тенеріфе”, де скромний клуб поступився тільки “Шальке 04”, по ходу турніру вибивши грізних “Лаціо” і “Фейеноорд”.

У 1997 році його запросили працювати в мадридський “Реал”. Під його керівництвом команда в 1998 році виграла Лігу чемпіонів. У фіналі з рахунком 1: 0 був обіграний туринський “Ювентус”, завдяки голу Міятовича в середині другого тайму.

Домігшись успіху в Європі, у внутрішньому чемпіонаті Хайнкес з “Реалом” не зміг виграти навіть медалей, не кажучи вже про боротьбу за чемпіонський титул. Команда зайняла лише четверте місце. Це було розцінено як провал, з німецьким фахівцем розлучилися.

Кар'єра йде на спад

Після цього Хайнкеса почали переслідувати невдачі. З “Бенфікою” в першості Португалії йому вдалося завоювати лише бронзові медалі. Потім він з перемінним успіхом тренував “Атлетик” з Більбао і “Шальке” з Гельзенкірхена.

Навесні 2006 року він повернувся в рідну “Боруссію”. Але при ньому команда демонструвала настільки огидні результати, що Хайнкес пішов у відставку, не пропрацювавши і року. За підсумками сезону вона вилетіла з Бундесліги.

У 2009 році після звільнення Юргена Клінсманна з “Баварії” він зайняв його місце. Керівництво поставило перед ним конкретне завдання: виграти першість. Виконати її не вдалося, “Баварія” поступилася два очки “Вольфсбургу”. Після цього він підписав контракт з леверкузенським “Байєром”, з яким став віце-чемпіоном Бундесліги в 2011 році.

Незабаром його повернули в “Баварію”. За чотири тури до фінішу мюнхенці програють своєму основному конкурентові в боротьбі за чемпіонство, дортмундської “Боруссії”, після чого практично втрачають шанси на золоті медалі.

У фіналі кубка Німеччини “Баварія” зазнає нищівної поразки все від тієї ж “Боруссії” 2: 5. У Лізі чемпіонів “Баварія” грає дуже яскраво. В 18 фіналу громить будинки швейцарський “Базель” 7: 0, до цього програвши 0: 1 на виїзді. В 14 фіналу з однаковим рахунком 2: 0 двічі обігрує марсельський “Олімпік”.

У півфіналі “Баварія” обмінюється перемогами з “Реалом” з однаковим рахунком 2: 1. У підсумку все вирішується в серії пенальті на “Сантьяго Бернабеу”. Мануель Нойер творить чудеса, німці виграють 3: 1.

У фіналі “Баварія” грає з англійським “Челсі”. До гри прикута величезна увага, тому що фінал проходить в Мюнхені. На 83 хвилині гол забиває Томас Мюллер, але англійці примудряються відігратися за дві хвилини до фінального свистка. У серії пенальті іспанець Мата, який виступає за “Челсі”, відразу допускає промах. “Баварія” виходить вперед, але після точних ударів Лама, Гомеса і Нойєра Оліч і Швайнштайгер не забивають два пенальті поспіль, Лігу чемпіонів виграє “Челсі”. Мюнхенцям в тому сезоні не вдається завоювати жодного титулу.

Зате сезон 201213 років виходить видатним. “Баварія” виграє у всіх турнірах, в яких брала участь: у чемпіонаті, кубку і Суперкубку Німеччини. У фіналі Ліги чемпіонів повалена дортмундська “Боруссія” - 2: 1.

На початку літа 2013 році Хайнкес оголошує про завершення своєї тренерської кар’єри. У грудні його визнають найкращим тренером року в світі.

У жовтні 2017 року несподівано для багатьох герой нашої статті повернувся в “Баварію”, змінивши на посаді пішов у відставку Карло Анчелотті. Контракт, розрахований до кінця сезону, Хайнкес виконав на “відмінно”, привівши команду до чергового чемпіонського титулу. Найближчого переслідувача “Шальке 04” вдалося випередити на 21 очко.

Особисте життя

Дружину героя нашої статті звуть Ірис. Вони виховують доньку Кертіс. Юпп так любить свою дружину, що коли в 2004 році у неї виявили рак, на півтора року закинув футбол, щоб бути поруч з нею. У той час він навіть відмовився очолити збірну Німеччини.

До того ж він вірний друг. Коли президент “Баварії” Улі Хенесс потрапив до в’язниці, Юпп Хайнкес заявив, що не збирається переривати з ним спілкування, незважаючи на звинувачення в несплаті податків.

Коли Хенесс вийшов на свободу, він був одним з перших, хто його зустрічав. Футболіст постійно підтримував свого товариша, поки той перебував у в’язниці. Юппу Хайнкес на даний момент вже виповнилося 73 роки. Він заявляє, що хоче спокійно пожити на пенсії.